Jdi na obsah Jdi na menu
 


O CHOVU...


Všechny drápkaté opičky jsou zvědavá a roztomilá zvířátka. Jsou o něco větší než naše veverka s vyjímkou nejmenší opice světa – kosmana zakrslého který dosahuje délky pouhých 12cm. Na palci mají plochý nehet a na ostatních prstech mají drápky. Proto ten název drápkaté opice.


ObrazekChov těchto pralesních skřítků je náročný, ne však složitý. Pokud jim člověk zajistí rozmanitou stravu bohatou na vitamíny a dostatečně veliký prostor jejich ubikace, pokud možno s venkovním výběhem. Chci ale zdůraznit že bez velkého nadšení a lásky k těmto zvířátkům namá smysl si je vůbec pořizovat. Vyžadují denní péči, krmíme je dvakrát denně. Ráno dostávají vždy čerstvou rýžovou nemléčnou kaši která je obohacená o potřebné vitamíny a o přísadu arabské gumy. Podle naších zkušeností je tato kaše základ jejich výživy. Kolem 13hod. dostávají sezóní ovoce a zeleninu např. banány, pomeranče, hrušky, jablka, hroz.víno, ananas, gran.jablko, meloun atd.. Ze zeleniny např. mrkev, rajčata, okurku, kápije, vař.brambor, pórek, cibuli atd. Mají také rádi fíky, datle, různé ořechy, semínka slunečnice, dýně. Nutno zdůraznit že tyto opičky jsou ze 30-60% hmyzožravé takže u nás dostávají dle možností cvrčky, červy, moučné červy, sarančata, šváby, larvy zlatohlávků, občas jim dáváme holátka myší. Skladbu stravy je třeba stále a stále doplňovat. Naše opičky dostávají taky vař.rýži, nude, vajíčko na tvrdo, vař.kuřecí maso, kuřecí žaludky.

 

Chov těchto opiček nejde nikterak šidit na stravě neboď vzhledem k jejich velikosti a váze se ve velmi krátké době odvápní přestanou skákat a je potom zoufalý pohled na takové zvířátka. Nehleďe na to že si to nezaslouží. ObrazekKaždý chovatel by si měl vždy uvědomit že když si pořídí zvířátko tak že za něho a za jeho zdravotní stav nese zotpovědnost.

Naše opičky žijou v párech nebo v rodinách v prostorných ubykacích. Teplotu v kotcích udržuji kolem 24 C, vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 60%. Opičky jsou náchylné na nemoci které mohou chytit od člověka. Takže pokud má člověk chřipku nebo rýmu tak by se v jejich blízkosti neměl dlouho zdržovat. Toto je stručný přehled co tito krásní tvorečkové potřebují pro spokojený život. Nejsem žádný zoolog chtěl jsem se jenom podělit o naše 12 leté zkušenosti s chovem těchto krásných tvorečků. Za vaší péči se vám pak odvděčí svojí zvědavostí.